MPN#: UCFD60AHC-2
Beverage Air UCFD60AHC-2 Accessories
Description
Beverage Air UCFD60AHC-2 Description
The unit conveniently comes with 6” casters from the factory, this allows it to be easily moved into and out of place. The front casters are locking which keeps it in place when it’s in use. Power is supplied to the unit with a factory wired 8-foot power cord with a NEMA 5-15P plug set to connect it to a standard outlet that provides 115v/60/1-ph power at 7.0 amps.
Undercounter Freezer, two-section, 60" W, 17.1 cu. ft., (2) drawers (1) door, (2) shelves, stainless steel exterior & top, aluminum interior, rear-mounted self-contained refrigeration, 6" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 hp, UL, cUL, UL EPH, MADE IN USA
Standard Features:
  • Cabinet Construction
    • Full electronic control
    • Two epoxy-coated steel wire shelves
    • 6” Casters, two (2) with brakes standard
    • Easy door removal for service and cleaning
    • Painted aluminum door and drawer handle(s)
    • Freezer temperature is held at 0º F and below
    • Durable sub-top 1/2” insulated for added durability
    • Interior liner is made of corrosion resistant aluminum
    • Upper and Lower pull out drawers accommodate 6” deep pans
    • Magnetic gasket attached to each door and drawer for positive seal
    • Stainless steel drawer frames supported on telescoping drawer slides
    • Self-closing doors with 120˚ Stay-open feature, on cartridge style hinges
    • Stainless steel front, sides, top, door(s) and drawer(s), (galvanized back & bottom)
  • Refrigeration System
    • Epoxy coated evaporator coil
    • System is serviceable from rear
    • Automatic, non-electric evaporator
    • Refrigeration system uses R290 refrigerant to comply with all environmental concerns
  • Options & Accessories
    • 6” Legs
    • 3” Casters