Eagle SDTL-60-16/4-X Soiled Dishtable
MPN#: SDTL-60-16/4-X
Eagle Group SDTL-60-16/4-X Accessories
Description
Eagle Group SDTL-60-16/4-X Description
Soiled Dishtable, straight design, 60"W x 30"D x 43-1/2"H overall, left-to-right operation, 16/430 stainless steel top, 8"H backsplash, 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with basket drain, (1) deck mount faucet hole for pre-rinse, includes scrap block, raised rolled edges on front & side, galvanized legs & side bracing, adjustable feet, NSF (FLYER)
The Eagle SDTL-60-16/4-X soiled dishtable features a straight design with left-to-right operation. It has a 16/430 stainless steel top, 8" high backsplash, galvanized steel hat channels, raised rolled edges on the front and sides, galvanized steel legs and crossbracing, and adjustable feet. This straight dishtable also boasts a 20" x 20" x 5" pre-rinse sink with a basket drain, a deck mount faucet hole for pre-rinse, and a scrap block. This dishtable measures 60" wide, 30" deep, and 43.5" tall. Get the best commercial work tables and shelving only here at CKitchen!