Eagle SDTR-36-16/3-X Soiled Dishtable
MPN#: SDTR-36-16/3-X
Eagle Group SDTR-36-16/3-X Accessories
Description
Eagle Group SDTR-36-16/3-X Description
Soiled Dishtable, straight design, 36"W x 30"D x 43-1/2"H overall, right-to-left operation, 16/304 stainless steel top, 8"H backsplash, 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with basket drain, (1) deck mount faucet hole for pre-rinse, includes scrap block, raised rolled edges on front & side, galvanized legs & side bracing, adjustable feet, NSF (FLYER)
The Eagle SDTR-36-16/3-X soiled dishtable features a straight design with right-to-left operation. It boasts a 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with a basket drain, a deck mount faucet hole for pre-rinse, and a scrap block. This straight dishtable has a 16/304 stainless steel top, an 8" high backsplash, galvanized steel hat channels, raised rolled edges on the front and side, galvanized steel legs and side bracing, and adjustable feet. This dishtable is 36" wide, 30" deep, and 43.5"H tall. Looking for more commercial work tables and shelving solutions? We've got it all right here!