Eagle SDTR-60-16/4-X Soiled Dishtable
MPN#: SDTR-60-16/4-X
Eagle Group SDTR-60-16/4-X Accessories
Description
Eagle Group SDTR-60-16/4-X Description
Soiled Dishtable, straight design, 60"W x 30"D x 43-1/2"H overall, right-to-left operation, 16/430 stainless steel top, 8"H backsplash, 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with basket drain, (1) deck mount faucet hole for pre-rinse, includes scrap block, raised rolled edges on front & side, galvanized legs & side bracing, adjustable feet, NSF (FLYER)
The Eagle SDTR-60-16/4-X soiled dishtable features a straight design with right-to-left operation, and a 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with a basket drain and deck mount faucet hole for pre-rinse. This straight dishtable boasts a 16/430 stainless steel top, an 8" high backsplash, galvanized steel hat channels, raised rolled edges on the front and side, galvanized steel legs and side bracing, and adjustable feet. This dishtable is 60" wide, 30" deep, and 43.5" tall. Need more commercial work tables and shelving solutions? We've got the best selection right here!