Eagle SDTR-96-14/3 Spec-Master Soiled Dishtable
MPN#: SDTR-96-14/3
Eagle Group SDTR-96-14/3 Accessories
Eagle E30 End splash
Eagle E30 End splash E30
Eagle E104 Drain
Eagle E104 Drain E104
Eagle E110 Sink
Eagle E110 Sink E110
Description
Eagle Group SDTR-96-14/3 Description
Spec-Master® Soiled Dishtable, straight design, 96"W x 30"D x 43-1/2"H overall, right-to-left operation, 14/304 stainless steel top, 8"H backsplash, 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with basket drain, (1) deck mount faucet hole for pre-rinse, includes scrap block, raised rolled edges on front & side, stainless steel legs & side bracing, adjustable feet, NSF
The Eagle SDTR-96-14/3 Spec-Master soiled dishtable features a straight design with a right-to-left operation. It boasts a 20" x 20" x 5" deep pre-rinse sink with a basket drain, a deck mount faucet hole for pre-rinse, and a scrap block. This straight dishtable has a 14/304 stainless steel top, an 8" high backsplash, stainless steel hat channels, raised rolled edges on the front and side, stainless steel legs and side bracing, and adjustable feet. This dishtable is 96" wide, 30" deep, and 43.5" tall. Need more commercial work tables and shelving solutions? We've got the best selection right here!