Garland US Range SS-CS24-48 Equipment Stand
MPN#: SS-CS24-48
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Description
Garland US Range SS-CS24-48 Description
Equipment Stand, E24 & G24 Series, 48" W, 24-1/2" H, tubular legs with undershelf, stainless steel finish (Garland)
Standard Features:
Garland Countertop Equipment Heavy Duty Stand for use with E24, G24 or ED, GD designer series units. One unit per stand. With stainless steel construction and seamless welded square tube legs. Unit to have intermediate shelf, with working height of 35-1/2" (902 mm). Garland products are not approved or authorized for home or residential use, but are intended for commercial applications only. Garland will not provide service, warranty, maintenance or support of any kind other than in commercial applications. Garland reserves the right to change or improve product specifications without notification.
Standard Features:
- Stainless steel construction
- 35-1/2" (902 mm) working height
- Seamless welded square tube legs
- Accommodates 15"-72" (381-829 mm) widths
- Intermediate shelf in units up to 48" (1219 mm)
- CS24 stands depth 28 29/32" , CSD stands depth 24"
- All CS24 and CSD stands are designed specifically to fit Garland indented models
- Swivel casters set of 4 w/ front brakes