John Boos 44PB1618-2D18 Pro-Bowl Sink
MPN#: 44PB1618-2D18
John Boos John Boos 44PB1618-2D18 Pro-Bowl Sink
Product photo not available at the moment.
John Boos 44PB1618-2D18 Accessories
Description
John Boos 44PB1618-2D18 Description
Pro-Bowl Sink, 4-compartment, 103-1/4"W x 23-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (4) 16"W x 18" front-to-back x 12" deep compartments, (2) 18" left & right drainboards, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (2) sets of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 14/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, & adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 2 Sets of Faucet Holes 8" On-Center
  • 12" & 14" Deep Four Compartment Sink Bowls
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" turned down Rear Lip
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet