John Boos 44PB16204-2D18 Pro-Bowl Sink
MPN#: 44PB16204-2D18
John Boos 44PB16204-2D18 Accessories
Description
John Boos 44PB16204-2D18 Description
Pro-Bowl Sink, 4-compartment, 103-1/4"W x 25-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (4) 16"W x 20" front-to-back x 14" deep compartments, (2) 18" left & right drainboard, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (2) sets of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 14/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, adjustable bullet feet, NSF, KD
Streamline your dishwashing by outfitting your kitchen with this commercial sink from John Boos. It has four 14" deep compartments flanked by 18" drainboards to provide substantial space to perform every step of the cleaning process in an efficient and sanitary manner. Each compartment measures 16" wide and 20" front to back. With the exceptional 14-gauge 300 stainless steel construction, this four-compartment sink is tailored for heavy use.
Standard Features:
  • 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 2 Sets of Faucet Holes 8" On-Center
  • 12" & 14" Deep Four Compartment Sink Bowls
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" turned down Rear Lip
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet