John Boos 4PB1618-1D18L Pro-Bowl Sink
MPN#: 4PB1618-1D18L
John Boos John Boos 4PB1618-1D18L Pro-Bowl Sink
Product photo not available at the moment.
John Boos 4PB1618-1D18L Accessories
Description
John Boos 4PB1618-1D18L Description
Pro-Bowl Sink, 4-compartment, 86-3/16"W x 23-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (4) 16"W x 18" front-to-back x 12" deep compartments, (1) 18" left drainboard, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (2) sets of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 16/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, & adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 2 Sets of Faucet Holes 8" On-Center
  • 12" & 14" Deep Four Compartment Sink Bowls
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, Coved At 5/8" Radius
  • Standard 16ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • Bottoms of Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" Diameter Die Stamped Opening
  • All Outside Corners of Assembly are Bullnosed to Provide Safe, Clean and Polished Edge
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" turned down Rear Lip
  • Note: More Restaurant Equipment & Underbar Sinks are available.
Construction
  • Base: Stainless Steel Bases, Standard K.D.
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, Exposed welds are polished to match Adjacent Surface
Material
  • Gussets: Stainless Steel
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Stainless Steel
  • Bracing: 1-1/4" Round O.D. Stainless Steel
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet