MPN#: VURD60HC-2
Victory Refrigeration VURD60HC-2 Accessories
Description
Victory Refrigeration VURD60HC-2 Description
Undercounter Refrigerator, Powered by V-Core™, two-section, 60"W, rear mounted self-contained refrigeration, 14.7 cubic feet capacity, (1) self-closing door, (2) epoxy coated wire shelves, (2) drawers with telescoping slides & locking mechanism (accommodates 4" or 6" deep pans - not included), full electronic control, 1/2" thick stainless steel top, stainless steel door, front & sides, aluminum interior, Santoprene gaskets with 2 year warranty, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, UL-Sanitation, cULus, UL EPH Classified
The 60" wide Victory Refrigeration VURD60HC-2 refrigerator with a 14.7 cubic feet storage capacity can slide under your counter, offering a convenient way to add a storage area that keeps your ingredients or merchandise fresh and close by. The unit has two sections to meet various storage needs. One section has two epoxy-coated shelves and a door while the second section features a top and bottom drawer each with heavy-duty pan guides and telescoping slides with locking systems that make access much smoother and faster. The door and drawers are made of 20-gauge stainless steel for long-lasting quality and easy maintenance. The interior is aluminum while the evaporator coil is epoxy-coated for added durability.
This unit operates at a temperature range of 36 to 38 degrees Fahrenheit with the help of an R290 refrigerant to keep your environmental footprint at a minimum. The adaptive defrost system on this unit prevents unnecessary energy use by defrosting only when needed. There is a snap-in magnetic gasket that seals the gap between the door and the cabinet to prevent warm air from entering. The unit sits on four 6" casters with two brakes so it can be transported and parked as needed.
The Victory Refrigeration VURD60HC-2 undercounter refrigerator meets standards of the UL-Sanitation, cULus, and UL EPH Classified and comes with a three-year warranty on parts and labor and a two-year warranty on the gasket. This model is used with a 115v, 60Hz, and single-phase power supply and is supplied with an 8' cord and NEMA 5-15P plug. If you want to customize the unit to meet your specific needs, we have a selection of parts and accessories below.