BK Resources BKS-1-24-14-24LS Commercial Sink, (1) One Compartment, Construction with and - 50.50" W
MPN#: BKS-1-24-14-24LS
BK Resources BKS-1-24-14-24LS Accessories
Description
BK Resources BKS-1-24-14-24LS Description
Sink, one compartment, 50-1/2"W x 29-13/16"D x 43-3/4"H overall size, 24" wide x 24" front-to-back x 14" deep compartment, 24" drainboard on left, 9"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, 1-1/2" rolled edges front & sides, 18/304 stainless steel construction, stainless steel legs & side crossbracing, adjustable stainless steel over plastic bullet feet, NSF
Options for BK Resources BKS-1-24-14-24LS
Upgraded feet
Q & A
Certifications
BK Resources BKS-1-24-14-24LS Certifications
NSF
NSF
BK Resources BK Resources BKS-1-24-14-24LS Commercial Sink, (1) One Compartment, Construction with and - 50.50" W
BK Resources BKS-1-24-14-24LS Specifications
Brand BK Resources
Certifications NSF
Gauge 18 Gauge
Width (in) 50.50
Height (in) 43.75
Depth (in) 29.81
Weight 50.50
Additional Information on BK Resources BKS-1-24-14-24LS
bk-resources-bks-1-1620-12-18rsspecsheet.pdf
BK Resources BKS-1-24-14-24LS Parts
All BK Resources BKS-1-24-14-24LS Parts
Compare BK Resources BKS-1-24-14-24LS to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Stainless Steel Type
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to BK Resources BKS-1-24-14-24LS
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED