MPN#: UHT72-LL-SB
Description
Traulsen UHT72-LL-SB Description
Dealer's Choice UHT Series Compact Undercounter Refrigerator, Reach-in, two-section, 72" wide, hinged left/left, stainless steel exterior & interior, galvanized exterior bottom, stainless steel back, rear mounted, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, (6) 4" casters, 1/5 HP, cETLus, ETL-Sanitation
Dealer's Choice Compact Undercounter Refrigerator, Reach-in, two-section, 72" wide, stainless steel exterior top, sides & doors with Santoprene® EZ-Clean Gasket, hinged left/left, anodized aluminum interior, galvanized exterior bottom, stainless steel back, rear-mounted, self-contained refrigeration, (6) 4" casters, 1/5 hp, cULus, NSF (more commercial refrigerators and freezers available)
Standard Features:
  • 8' Cord & Plug Attached
  • Anodized Aluminum Interior
  • Interior Mounted Thermometer
  • Five-Year Compressor Warranty
  • Three-Year Parts And Labor Warranty
  • Anodized Aluminum Interior Door Liner
  • Stainless Steel Exterior Top, Sides & Doors
  • Magnetic Snap-In EZ-Clean Door Gasket(s)
  • Environmentally Friendly R-134a Refrigerant
  • Automatic Non-Electric Condensate Evaporator
  • Front Breathing Self-Contained Refrigeration System
  • Set of Four (4) 6" High Adjustable Legs (6 For 60" & 72" models)
  • Two (2) Powder Coated Shelves Per Door, Mounted On Pilasters
  • Self-Closing Stainless Steel Doors With Stay Open Feature At 105 Degrees
Optional Accessory Kits:
  • SHELF CPW1 (additional shelf for all 27" models)
  • SHELF CPW2 (additional shelf for all 32" models)