MPN#: VWRD72HC-6
Victory Refrigeration VWRD72HC-6 Accessories
Description
Victory Refrigeration VWRD72HC-6 Description
Worktop Refrigerated Counter, Powered by V-Core™, three-section, 72"W, rear mounted self-contained refrigeration, 17.88 cubic feet capacity, (6) drawers with telescoping slides & locking mechanism (accommodates 4" or 6" deep pans - not included), full electronic control, stainless steel worktop, front & sides, aluminum interior, 4" high foamed in place backsplash, Santoprene gaskets with 2 year warranty, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, UL-Sanitation, cULus, UL EPH Classified
The 72" wide Victory Refrigeration VWRD72HC-6 commercial worktop refrigerator makes the most of your space by packing two stations in one piece of equipment. This unit has a stainless steel top with a 4" tall backsplash, making for the perfect avenue for all your food prep needs. The refrigerated base has a 17.88 cubic feet of storage capacity to accommodate a large quantity of perishables.
The base has a total of three (3) sections each with two drawers with pan slots made for 4" and 6" deep pans. The drawers are self-closing to prevent instances of accidentally leaving them ajar. And since they have telescoping slides and locking systems, opening and closing the drawers should be quick and smooth.
The 0.20 hp compressor and other important parts of the refrigeration system are mounted on the rear. The four 6" casters with two brakes provide the convenience of transporting the unit as well as keeping it in place when used.
The Victory Refrigeration VWRD72HC-6 commercial worktop refrigerator has passed the UL-Sanitation, cULus, and UL EPH Classified standards and comes with a three-year warranty on parts and labor and a two-year warranty on the gasket. This model is used with a 115v, 60Hz, and single-phase power supply and is supplied with an 8' cord and NEMA  5-15P plug. If you want to modify the unit to better fit your operation, you may be interested in the selection of extra parts and accessories we have below.