Admiral Craft BDGR-36/NG Restaurant Gas Range, with 6 Burners and Standard Oven - 208,000 BTU
MPN#: BDGR-36/NG
Description
Admiral Craft BDGR-36/NG Description
Black Diamond Range, natural gas, 36", (6) 12" x 12" 30,000 BTU top burners, removable cast iron top grates, individual pilot lights & controls, (1) standard oven base, 200°F to 550°F temperature range, (2) adjustable racks, backriser with shelf, removable crumb tray, stainless steel, 6" adjustable legs, 3/4" NPT, 208,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation
Standard Features:
Construction
  • 3/4” rear NPT gas connection
  • 6” stainless steel adjustable legs
  • Individual pilot light for each burner
  • 12” x 12” cast iron removable top grates
  • Stainless steel front, backriser and shelf
  • Removable crumb tray for easy cleaning
  • 30,000 BTU/hr top burners with lift-off heads
  • Spring loaded door with cool to touch s/s handle
Oven Features
  • 30,000 BTU/hr total output
  • Flame failure safety device
  • Adjustable thermostat from 150°F-550°F
  • Cool to touch stainless steel oven door handle
  • Includes 2 removable and adjustable oven racks
  • Steel liner on door and sides with a porcelain oven liner
Top Burners
  • Cast iron burners each giving off 30,000 BTU/hr
  • Each burner has an individual standing pilot light and control knob
  • 12” x 12” cast iron top grates are removable for easy cleaning and maintenance