Advance Tabco 93-1-24-24L Commercial Sink, (1) One Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 46" W
MPN#: 93-1-24-24L
Advance Tabco 93-1-24-24L Accessories
Description
Advance Tabco 93-1-24-24L Description
Regaline Sink, 1-compartment, with left-hand drainboard, 20" front-to-back x 16"W sink compartment, 12" deep, with 8"H backsplash, stainless steel open frame base, side crossrails, 24" drainboard, 1" adjustable bullet feet, 16 gauge 304 stainless steel, overall 28" F/B x 46" L/R, NSF
Standard Features:
  • Tile edge for ease of installation.
  • All sink bowls have a large liberal 3” radius.
  • Featuring the single bowl One Compartment Sink design.
  • More Restaurant Equipment & Underbar Sinks are available.
  • One piece deep drawn Commercial Sink bowls with integral drainboards with splash.
  • “94” Series is supplied with adjustable front and rear cross brace featuring leg clamps to secure left to right cross bracing.
Construction
  • All TIG welded.
  • Gussets welded to a die-embossed reinforcing channe
  • Welded areas blended to match adjacent surfaces and to a satin finish.
Options for Advance Tabco 93-1-24-24L
Faucets
Overshelves & pot racks
Q & A
Certifications
Advance Tabco 93-1-24-24L Certifications
NSF
NSF
Advance Tabco Advance Tabco 93-1-24-24L Commercial Sink, (1) One Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 46" W
Advance Tabco 93-1-24-24L Specifications
Drainboard Types Left
Leg Construction Stainless Steel Legs
Number of Compartments 1
Number of Drainboards 1
Gauge 16 Gauge, 16 Gauge
Certifications NSF, NSF
Stainless Steel Type Type 304
Drainboards With Left-hand Drainboard
Base Type Legs With Side Crossrails
Base Open Frame
Material Stainless Steel
Additional Information on Advance Tabco 93-1-24-24L
advance-tabco-9-1-24-18rspecsheet.pdf installationmanual.pdf plumbing.pdf
Advance Tabco 93-1-24-24L Parts
All Advance Tabco 93-1-24-24L Parts
Compare Advance Tabco 93-1-24-24L to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Stainless Steel Type
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to Advance Tabco 93-1-24-24L
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED