Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Commercial Sink, (1) One Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Right-hand Drainboard - 39.5" W
MPN#: FN2018-1-18R-14/3
Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Accessories
Eagle E30 End splash
Eagle E30 End splash E30
Description
Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Description
Spec-Master® FN Series Sink, one compartment, 39-1/2"W x 27"D, 14/304 stainless steel top, coved corners, 18" wide x 20" front-to-back x 14" deep compartment, 18" drainboard on right, 9-1/2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, 8" OC splash mount faucet holes, rolled edges on front & sides, includes 3-1/2" basket drain, stainless steel crossbracing on all sides, stainless steel legs & adjustable bullet feet, NSF
 One Compartment Sink units are constructed of 14 gauge 300 series, 18-8 stainless steel throughout.
More Restaurant Equipment & Underbar Sinks are available.
Options for Eagle Group FN2018-1-18R-14/3
Sink kits
Drainboard options
Q & A
Certifications
Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Certifications
NSF
NSF
Eagle Group Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Commercial Sink, (1) One Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Right-hand Drainboard - 39.5" W
Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Specifications
Drainboard Types Right
Leg Construction Stainless Steel Legs
Number of Compartments 1
Number of Drainboards 1
Certifications NSF, NSF
Stainless Steel Type Type 304
Gauge 14 Gauge, 14 Gauge
Drainboards With Right-hand Drainboard
Material Stainless Steel
Additional Information on Eagle Group FN2018-1-18R-14/3
warrantysheet.pdf eagle-group-fn2424-1-30r-14-3specsheet.pdf brochure.pdf caremaintenance.pdf
Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Parts
All Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 Parts
Compare Eagle Group FN2018-1-18R-14/3 to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Stainless Steel Type
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to Eagle Group FN2018-1-18R-14/3
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED