Hatco GRAH-36-208-T-QS (QUICK SHIP MODEL) Glo-Ray Infrared Foodwarmer
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Description
Hatco GRAH-36-208-T-QS Description
(QUICK SHIP MODEL) Glo-Ray® Infrared Strip Heater, 36" W, high wattage, tubular metal heater rod, single heater rod housing, built-in toggle switch & conduit, aluminum construction, 800 watts, 208v/60/1-ph, NSF, CE, cULus, Made in USA(QUICK SHIP MODEL) Glo-Ray® Infrared Foodwarmer, high wattage, tubular metal heater rod, single heater rod housing, built-in toggle switch and conduit, aluminum construction, 800 watts, 208v/60/1-ph, NSF, cUL, ULStandard Features:
- All units single phase only
- Insulation minimizes heat loss
- Standard and high watt models available
- Protective wire guards under heating element
- Consistent holding temperatures with no "cold spots"
- Pre-focused heat pattern covers the entire holding surface
- Reflector does not blacken, maintaining a consistent heat pattern
- Factory assembled with mounting tabs, ready to install quickly and easily
- Sturdy extruded aluminum housings that do not sag, in widths from 18" to 144" (457 to 3658 mm)
Options: (Available at time of purchase only)
- 6" (152 mm) housing - Designer Color or Gloss Finish (Clear anodized standard)
- Black
- Navy Blue
- Warm Red
- Bold Black
- Brilliant Blue
- Glossy Gray
- Radiant Red
- Gray Granite
- White Granite
- Hunter Green
- Gleaming Gold
- Antique Copper
- Leads - Extended beyond standard 3' (914 mm), conduit on 120V, 208V, 240V models only (must specify lead length)
- 1'-5' (305-1525 mm)
- 6'-10' (1829-3048 mm)
- Sneeze Guard
- 14" (356 mm) - One side
- 14" (356 mm) - Two sides
- 9.375" (238 mm) - One side
- 9.375" (238 mm) - Two sides
- Remote Infinite Switch (max. 12.2 amps)
- Built-in (max. of 12.2 amps) (remote installation recommended)
- Remote Control Enclosure - Designer Color or Gloss Finish (clear anodized standard)
- Black
- Navy Blue
- Warm Red
- Bold Black
- Glossy Gray
- Radiant Red
- Brilliant Blue
- Gray Granite
- Hunter Green
- White Granite
- Gleaming Gold
- Antique Copper
- Non-Adjustable Tubular Stands (choose clearance and color below)
- 10" (254 mm)
- 12" (305 mm)
- 14" (356 mm)
- 16" (406 mm)
- Designer Color or Gloss Finish for Stands (clear anodized standard)
- C-Leg Stands - Portable, for cord & plug installation
- Standard Watt - 10" (254) clearance - for models up to 72" (1829 mm) wide
- High Watt - 13.5" (343 mm) clearance - for models up to 72"(1829 mm) wide
- T-Leg Stands - for models up to 72" (1829 mm) wide, specify clearance - Portable, for cord & plug installation
- 16" (406 mm)
- 18" (457 mm)
- 13.5" (343 mm)
- 10" (254 mm) (Standard Watt)
- No Control
- Indicator Light (not available as Built-In with Tandem Element option)
- Adjustable Tubular Stands 10"-14" (254-356 mm) - Permanent, for hardwired installation
- Two S hooks with two 6" (153 mm) lengths of chain - Stationary, for cord & plug installation
- Attached 6' (1829 mm) Cord & Plug Set on Export Price List models up to 96" (2438 mm) wide
- Attached 6' (1829 mm) Cord & Plug Set on 120V models up to 72" (1829 mm) wide requires Standard Chain Mount Kit (two S hooks with two 6" (153 mm) lengths of chain), or add optional C-leg stands, or T-leg stands (see specific model for plug configuration)
Accessories:
- Chain Suspension
- Adjustable Angle Brackets (with clearance above unit)
- 1"-2" (25-51 mm)
- 7" (178 mm) - GRA models only