John Boos 1B16204-2D18 Commercial Sink, (1) One Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 55.00" W
MPN#: 1B16204-2D18
John Boos 1B16204-2D18 Accessories
Description
John Boos 1B16204-2D18 Description
"B" Series Sink, 1-compartment, 55-1/4"W x 25-1/2"D x 44"H overall size, (1) 16"W x 20" front-to-back x 14" deep compartment, (2) 18" left & right drainboards, 10"H boxed backsplash with 45° top and 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain opening, 16/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable side bracing, adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 16ga Stainless Steel Commercial Sink
  • 14" Deep One Compartment Sink Bowls
  • Standard Stainless Steel Legs 1-5/8" Diameter
  • Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • More Restaurant Equipment & Underbar Sink Are Available
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, Coved At 3/4" Radius
  • Bottoms of Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" Diameter Die Stamped Opening
  • All Outside Corners of Assembly are Bullnosed to Provide Safe, Clean, and Polished Edge
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" Return to Wall at 45 Degree and 1" Turned Down Rear Lip
Construction:
  • Base: Stainless Steel Frame is MIG Welded
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, Exposed Welds are Polished to Match Adjacent Surface
Material:
  • Gussets: Stainless Steel
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Stainless Steel
  • Bracing: 1-1/4" Round O.D. Stainless Steel
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 16ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Q & A
Certifications
John Boos 1B16204-2D18 Certifications
NSF
NSF
John Boos John Boos 1B16204-2D18 Commercial Sink, (1) One Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 55.00" W
John Boos 1B16204-2D18 Specifications
Drainboard Types Left & Right
Leg Construction Stainless Steel Legs
Drainboards with 2 Drainboards
Number of Compartments 1
Stainless Steel Type Type 300
Gauge 16 Gauge
Number of Drainboards 2
Certifications NSF
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 1B16204-2D18
instructions.pdf john-boos-1b18244-2d18-xspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Attention!
Order before 6/1/2026 to avoid price increases!
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 2444
John Boos 1B16204-2D18 Parts
All John Boos 1B16204-2D18 Parts
Compare John Boos 1B16204-2D18 to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Stainless Steel Type
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to John Boos 1B16204-2D18
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED