John Boos 1PB30244-1D36L Commercial Sink, (1) One Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 70.19" W
MPN#: 1PB30244-1D36L
John Boos 1PB30244-1D36L Accessories
Description
John Boos 1PB30244-1D36L Description
Pro-Bowl Sink, 1-compartment, 70-3/16"W x 29-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (1) 30"W x 24" front-to-back x 14" deep compartment, (1) 36" left drainboard, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain opening, 16/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, adjustable bullet feet, NSF, KD
Standard Features:
  • 8" On-Center, 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 12" & 14" Deep One Compartment Sink Bowls
  • More Restaurant Equipment & Underbar Sink are available
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, coved at 5/8" radius
  • Bottoms of Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" diameter die stamped opening
  • Standard 16Ga Type 300 Stainless Steel Commercial Sink with #4 Polish, Satin Finish
  • Solid Stainless Steel Front Panel, Type 300 Stainless Steel With #4 Polish, Satin Finish
  • All Outside Corners of assembly are Bullnosed to Provide Safe, Clean, and Polished Edge
  • Full Length 10" High boxed backsplash, with 2" return to wall at 45 degree and 3/4" turned down rear lip
Construction
  • Base: Stainless Steel Bases, Standard K.D.
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, exposed welds are polished to match adjacent surface
Material
  • Gussets: Stainless Steel
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Stainless Steel
  • Bracing: 1-1/4" Round O.D. Stainless Steel
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 16ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos 1PB30244-1D36L
Splash options
Bowl modifications
Q & A
Certifications
John Boos 1PB30244-1D36L Certifications
NSF
NSF
John Boos John Boos 1PB30244-1D36L Commercial Sink, (1) One Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 70.19" W
John Boos 1PB30244-1D36L Specifications
Drainboard Types Left
Leg Construction Stainless Steel Legs
Number of Drainboards 1
Number of Compartments 1
Stainless Steel Type Type 300
Gauge 16 Gauge
Certifications NSF
Drainboards With Left-hand Drainboard
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 1PB30244-1D36L
instructions.pdf john-boos-1pb20-1d30rspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Attention!
Order before 6/1/2026 to avoid price increases!
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 5304
John Boos 1PB30244-1D36L Parts
All John Boos 1PB30244-1D36L Parts
Compare John Boos 1PB30244-1D36L to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Stainless Steel Type
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to John Boos 1PB30244-1D36L
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED