John Boos E1S8-18-12-X Commercial Sink, (1) One Compartment, 18 Gauge Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and without Drainboard - 23.00" W
MPN#: E1S8-18-12-X
John Boos E1S8-18-12-X Accessories
Description
John Boos E1S8-18-12-X Description
E-Series Sink, 1-compartment, 23"W x 23-1/5"D x 43-3/4"H overall size, (1) 18"W x 18" front-to-back x 12" deep compartment, 9-3/4"H boxed backsplash with 45° top and 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 18/300 stainless steel, galvanized legs & gussets, adjustable plastic bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 1 1/8" Faucet Holes in Backsplash
  • 18ga Stainless Steel Commercial Sink
  • 12" and 14" Deep One Compartment Sink Bowls
  • Standard Galvanized Legs 1-5/8" Diameter
  • Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • More Restaurant Equipment & Underbar Sink Are Available
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, Coved At 3/4" Radius
  • Bottoms of Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" Diameter Die Stamped Opening
  • All Outside Corners of Assembly are Bullnosed to Provide Safe, Clean, and Polished Edge
  • Full Length 9-3/4" High Boxed Backsplash, with 2" Return to Wall at 45 Degree and 1" Tile Edge
Construction:
  • Base: Galvanized Steel
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, Exposed Welds are Polished to Match Adjacent Surface
Material:
  • Gussets: Galvanized Steel
  • Feet: 1" Plastic Bullet Feet
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Galvanized Steel
  • Bowls & Top: 16ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos E1S8-18-12-X
What is included
Q & A
Certifications
John Boos E1S8-18-12-X Certifications
NSF
NSF
John Boos John Boos E1S8-18-12-X Commercial Sink, (1) One Compartment, 18 Gauge Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and without Drainboard - 23.00" W
John Boos E1S8-18-12-X Specifications
Leg Construction Galvanized Steel Legs
Construction Stainless and Galvanized Steel
Drainboards without Drainboard
Number of Compartments 1
Stainless Steel Type Type 300
Certifications NSF
Gauge 18 Gauge
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos E1S8-18-12-X
instructions.pdf john-boos-e1s8-15-14-xspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Attention!
Order before 6/1/2026 to avoid price increases!
Reward Points
Reward Points
You will earn 345
John Boos E1S8-18-12-X Parts
All John Boos E1S8-18-12-X Parts
Compare John Boos E1S8-18-12-X to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Stainless Steel Type
Material
Number of Drainboards
Rating
Price
18 Gauge
Type 300
Stainless Steel
0
18 Gauge
Type 300
Stainless Steel
0
  • 5 3
210
Type 430
Items Related to John Boos E1S8-18-12-X
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED