MPN#: RHT132W-HHG
Description
Traulsen RHT132W-HHG Description
Spec-Line R Series Refrigerator, (REMOTE MODEL), Reach-in Display, one-section, 24.2 cu. ft., stainless steel exterior & interior, standard depth, wide half-height glass door or doors with EZ-Clean Gaskets, interior lights, (3) adjustable wire shelves per section, microprocessor controls, 6" adjustable stainless steel legs, cETLus, ETL-Sanitation
Spec-Line Display Reach-In Refrigerator, one-section, 24.2 cu. ft., designed for remote refrigeration, stainless steel exterior and interior, standard depth, wide half-height glass door or doors with Santoprene® EZ-Clean Gaskets, interior lights, (3) adjustable wire shelves per section, INTELA-TRAUL™ microprocessor controls, 6" adjustable stainless steel legs, cULus, NSF (more commercial refrigerators and freezers available)
Standard Features:
  • Biased Return Air Duct
  • 9' Cord & Plug Attached
  • Stainless Steel Breaker Caps
  • Five-Year Compressor Warranty
  • Magnetic Snap-In Door Gaskets
  • Scroll Blower Type Evaporator Fan
  • One-Year Parts And Labor Warranty
  • Guaranteed For Life Cam-Lift Hinges
  • Stainless Steel Vertical Door Handle(s)
  • Incandescent Lights With Exterior Switch
  • R-Series: Stainless Steel Exterior & Interior
  • Stainless Steel One-Piece Louver Assembly
  • Two-Year Control Warranty (parts and labor)
  • Thermostatic Expansion Valve Metering Device
  • Automatic Non-Electric Condensate Evaporator
  • INTELA-TRAUL® Microprocessor Control System
  • Full or Half Length Hinged Glass Doors With Locks
  • Controllable Anti-Condensate Door Perimeter Heaters
  • Set of Four (4) 6" High Adjustable Stainless Steel Legs
  • Self-Closing Doors With Stay-Open Feature At 120 Degrees
  • A-Series: Stainless Steel Exterior/Anodized Aluminum Interior
  • Balanced, Self-Contained Refrigeration System Using R-134a
  • Three Adjustable Wire Shelves Per Section, Supported On Shelf Pins (installed at the factory)
  • Standard Door Hinging: 132W = Right, 232W = Left/Right, 332W = Left/Right/Right (other hingings available)
Options & Accessories:
  • Fluorescent Lights
  • Additional Wire Shelves
  • Re-Hinging Feature For Door(s)
  • Two Year Service/Labor Warranty Available
  • Stainless Steel Finished Back With Rear Louvers
  • 208/115/60/1 Voltage In Lieu Of Standard 115/60/1
  • Set of Four (4) 6" High Casters or 4-5/8" In Lieu of Legs
  • Remote Applications (see spec sheet TR35837 for details)
  • No. 2 Type Tray Slides To Accommodate (1) 18" x 26" Sheet Pans, Adjustable To 2" O.C.
  • No. 3 Type Tray Slides To Accommodate (2) 12" x 20" Steam Table Pans, Adjustable To 2" O.C.
  • No. 4 Type Tray Slides To Accommodate (1) 18" x 26" Sheet Pans (chrome rod type, equips 1/2 section)
  • No. 1 Type Tray Slides To Accommodate either (1) 18" x 26" or (2) 14" x 18" Sheet Pans, Adjustable To 2" O.C.
  • Universal Type Tray Slides To Accommodate Either (1) 18" x 26" or (2) 14" x 18" Sheet Pans, or (2) 12" x 20" Steam Table Pans, Adjustable To 4" O.C.
Specifications:
Construction, Hardware and Insulation
  • Cabinet exterior front, one-piece sides and louver assembly are constructed of 20-gauge stainless steel with a #4 finish. Cabinet interior is constructed of stainless steel (anodized aluminum in the A-Series). The exterior cabinet top, back and bottom are constructed of heavy-gauge aluminized steel. A set of four (4) adjustable 6" high stainless steel legs are included. Doors are equipped with removable plug cylinder locks and guaranteed for life cam-lift, gravity action, self-closing metal, glide hinges with a stay-open feature at 120 degrees. An external switch is provided to activate the interior incandescent lighting. Easily removable for cleaning, vinyl magnetic door gasket assures tight door seal. Anti condensate heaters are located behind each door opening. The cabinet is insulated with an average of 2" thick high density, non-CFC, foamed-in-place polyurethane.