MPN#: VWRD27HC-2
Victory Refrigeration VWRD27HC-2 Accessories
Description
Victory Refrigeration VWRD27HC-2 Description
Worktop Refrigerated Counter, Powered by V-Core™, one-section, 27"W, rear mounted self-contained refrigeration, 6.15 cubic feet capacity, (2) drawers with telescoping slides & locking mechanism (accommodates 4" or 6" deep pans - not included), full electronic control, stainless steel worktop, front & sides, aluminum interior, 4" high foamed in place backsplash, Santoprene gaskets with 2 year warranty, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/10 HP, UL-Sanitation, cULus, UL EPH Classified
If you are looking for a way to keep pans of ingredients fresh and accessible without leaving your food prep area, the Victory Refrigeration VWRD27HC-2 commercial worktop refrigerator might just be what you need. With a width of 27", the unit has a smooth stainless steel top with a 4" high foamed-in-place backsplash as your working surface and a 6.15 cubic feet refrigerated base for storing perishables.
The base comes with two (2) drawers complete with heavy-duty pan slots to fit 4" and 6" deep pans. The telescoping design on the drawers makes the process of opening and closing much smoother and with the locking mechanism, you can be confident of the security of your inventory.
This commercial worktop refrigerator sits atop four 6" casters for convenient mobility. Two also have brakes so they can be locked into place to keep the entire unit stable when set in place.