MPN#: VWRD72HC-4
Victory Refrigeration VWRD72HC-4 Accessories
Description
Victory Refrigeration VWRD72HC-4 Description
Worktop Refrigerated Counter, Powered by V-Core™, three-section, 72"W, rear mounted self-contained refrigeration, 17.88 cubic feet capacity, (1) self-closing door, (2) epoxy coated wire shelves, (4) drawers with telescoping slides & locking mechanism (accommodates 4" or 6" deep pans - not included), full electronic control, stainless steel worktop, door, front & sides, aluminum interior, 4" high foamed in place backsplash, Santoprene gaskets with 2 year warranty, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, UL-Sanitation, cULus, UL EPH Classified
This 72" wide Victory Refrigeration VWRD72HC-4 three-section commercial worktop refrigerator is a two-in-one food prep and cold storage solution that has a spacious 17.88 cubic feet refrigerated base and a smooth and sturdy stainless steel top with a 4" foamed-in-place backsplash. With a stainless steel front and sides strengthened by the galvanized steel back and bottom and aluminum interior, this is a durable piece of equipment that you can count on for many years.
This commercial worktop refrigerator is electronically operated, so you can enjoy simple but more precise control over the unit's temperature and performance. The base has a single self-closing door and a total of four (4) self-closing drawers with pan slots sized for 4" and 6" deep pans.
The doors and drawers can switch to a stay-open mode to aid in the bulk product loading tasks.
You will find the self-contained refrigeration system including the 0.20 hp compressor at the rear so that it is easier to integrate into most spaces. When it comes to cleaning and servicing, the unit can be easily moved with the 6" casters, which have two brakes that make it easier to be firmly stationed.
The Victory Refrigeration VWRD72HC-4 commercial worktop refrigerator meets all UL-Sanitation, cULus, and UL EPH Classified standards and comes with a three-year warranty on parts and labor and a two-year warranty on the gasket. This model is used with a 115v, 60Hz, and single-phase power supply and is supplied with an 8' cord and NEMA 5-15P plug. We have additional options for parts and accessories you may want to check out below.