Advance Tabco 94-22-40-18L Commercial Sink, (2) Two Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 66" W
MPN#: 94-22-40-18L
Advance Tabco 94-22-40-18L Accessories
Description
Advance Tabco 94-22-40-18L Description
Regaline Sink, 2-compartment, with left-hand drainboard, 20" front-to-back x 20"W sink compartment, 14" deep, with 11"H backsplash, stainless steel legs with adjustable left-to-right and front cross rails, 18" drainboard, 1" adjustable bullet feet, 14 gauge 304 stainless steel, overall 28" F/B x 65-7/8" L/R, NSF
Standard Features:
  • Tile edge for ease of installation.
  • More Restaurant Equipment & Underbar Sinks are available.
  • All Two Compartment Sink bowls have a large liberal 3” radius.
  • One piece Deep Drawn Commercial Sink bowls with integral drainboards with splash.
  • “94” Series is supplied with adjustable front and rear cross brace featuring leg clamps to secure left to right cross bracing.
Construction
  • All TIG welded.
  • Gussets welded to a die-embossed reinforcing channel.
  • Welded areas blended to match adjacent surfaces and to a satin finish.
Options for Advance Tabco 94-22-40-18L
Faucets
Overshelves & pot racks
Q & A
Certifications
Advance Tabco 94-22-40-18L Certifications
NSF
NSF
Advance Tabco Advance Tabco 94-22-40-18L Commercial Sink, (2) Two Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 66" W
Advance Tabco 94-22-40-18L Specifications
Drainboard Types Left
Leg Construction Stainless Steel Legs
Brand Advance Tabco
Number of Drainboards 1
Number of Compartments 2
Certifications NSF, NSF
Drainboards With Left-hand Drainboard
Gauge 14 Gauge, 14 Gauge
Base Type Legs With Boxed Crossrails
Category Sink, (2) Two Compartment
Material Stainless Steel
Width (in) 65.88
Height (in) 450
Depth (in) 280
Weight 65.88
Additional Information on Advance Tabco 94-22-40-18L
plumbing.pdf advance-tabco-94-22-40-24lspecsheet.pdf installationmanual.pdf
Advance Tabco 94-22-40-18L Parts
All Advance Tabco 94-22-40-18L Parts
Compare Advance Tabco 94-22-40-18L to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to Advance Tabco 94-22-40-18L
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED