Cleveland Range 36CGM300 Pressureless Convection Steamer
MPN#: 36CGM300
Cleveland 36CGM300 Accessories
Description
Cleveland 36CGM300 Description
Pressureless Convection Steamer, gas, 36", (2) compartments, (3) 12 x 20 x 2-1/2" pans/per compartment capacity, solid state controls, 60-minute mechanical timer & manual (continuous steaming) bypass switch, left-hand hinged door, controls on right, instant steam standby mode, auto drain, steam shut-off switch, stainless steel construction, FSS stainless steel base frame, 300,000 BTU
Standard Features:
  • Stainless Steel Base Frame (FSS)
  • Modular Cabinet Base with Hinged Door.
  • Separate Main Power Switch for “On/Off”
  • All Controls are serviceable from the front.
  • Gas Pressure Regulator and Control Valve.
  • Solid State Controls operate water level and safety functions.
  • Standard Voltage for Controls: 115 volts, 60 Hz, single phase.
  • Cooking Capacity for up to six 12˝ x 20˝ x 21 ⁄2˝ deep Cafeteria Pans.
  • Automatic Water Level Control System with Low Water Power Cut-off Circuit.
  • Left Hand Door Hinging: Compartment Doors hinged left, controls on the right.
  • Durable 14 Gauge Stainless Steel Construction: For Compartment Door and Steam Cooking Cavity.
  • Steam generator equipped with High Limit Pressure Safety Switch, 15 psi Safety Valve, and Steam Generator Pressure Gauge.
Options & Accessories:
  • Water Filters
  • Correctional Packages
  • Boiler Descaling Pump Kit (107142)
  • Quick Disconnect for gas line (QDC)
  • Cafeteria pans in depths of 1˝, 2 1⁄2˝, 4˝ and 6˝
  • Power Take Off Kit (GPTO), Kettle Interconnecting Kit (IMK)
  • Free Performance Start Up with Water Quality Check
    • Free Water Quality Check included with start up
  • 1-Year Door Gaskets and Adjustments included
    • 3, 5, 6 pan and 10 pan compartment steamers, non-part adjustments
  • 2-Year K-12 School Warranty included
    • 3-Year warranty included with purchase of Filter
  • 2-Year Warranty with Filter Purchase from Cleveland
    • Full 2-years parts and labor coverage
  • 5-Year Prorated for Pressure Boilers and Steam Generators
    • 100% covered for first 2 years with filter purchase