Eagle Group 314-16-2-18L Commercial Sink, (2) Two Compartment, Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 56.63" W
MPN#: 314-16-2-18L
Eagle Group 314-16-2-18L Accessories
Eagle E30 End splash
Eagle E30 End splash E30
Description
Eagle Group 314-16-2-18L Description
314 Series Sink, two compartment, 56-5/8"W x 27-1/2"D, 304 stainless steel construction, coved corners, 16" wide x 20" front-to-back x 13-1/2" deep compartments, 18" drainboard on left, 9-1/2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, 8" OC splash mount faucet holes, 2" euro-style edges on front & sides, includes (2) 3-1/2" basket drains, galvanized legs & side crossrails, adjustable bullet feet, NSF
More Restaurant Equipment & Underbar Sinks are available.
Options for Eagle Group 314-16-2-18L
Drains
Sink kits
Base options
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Eagle Group 314-16-2-18L Certifications
NSF
NSF
Eagle Group Eagle Group 314-16-2-18L Commercial Sink, (2) Two Compartment, Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 56.63" W
Eagle Group 314-16-2-18L Specifications
Leg Construction Galvanized Steel Legs
Drainboard Types Left
Construction Stainless and Galvanized Steel
Number of Drainboards 1
Gauge 16 Gauge
Number of Compartments 2
Certifications NSF, NSF
Drainboards With Left-hand Drainboard
Material Stainless Steel
Additional Information on Eagle Group 314-16-2-18L
Eagle Group 314-16-2-18L Parts
All Eagle Group 314-16-2-18L Parts
Compare Eagle Group 314-16-2-18L to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to Eagle Group 314-16-2-18L
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED