Eagle Group FN2054-3-30-14/3 Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 120" W
MPN#: FN2054-3-30-14/3
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Eagle Group FN2054-3-30-14/3 Accessories
Description
Eagle Group FN2054-3-30-14/3 Description
Spec-MasterĀ® FN Series Sink, three compartment, 120"W x 27"D, 14/304 stainless steel top, coved corners, 18" wide x 20" front-to-back x 14" deep compartments, 30" drainboards on left & right, 9-1/2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, (2) sets of 8" OC splash mount faucet holes, rolled edges on front & sides, includes 3-1/2" basket drains, stainless steel crossbracing on all sides, stainless steel legs & adjustable bullet feet, NSF
This three-compartment sink has a 30" drainboard on each side so you can complete your manual dishwashing process in one convenient unit. With its superior-quality 14-gauge 304 stainless steel top paired with stainless steel legs and crossbracing on all sides, this unit is suitable for heavy-duty use. The sink bowls each measure 14" deep, 18" wide, and 20" front-to-back to create designated areas for washing, rinsing, and sanitizing. The 9.5" high backsplash with a 1" upturn keeps splashes and spills to a minimum.