Eagle Group BPS-1854-3-18L-FE Commercial Sink, (3) Three Compartment, Construction with and - 74.50" W
MPN#: BPS-1854-3-18L-FE
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Description
Eagle Group BPS-1854-3-18L-FE Description
(IMPORTED) BlendPort® BPFE Series Economy Sink, 18" x 18" three compartments, 18/304 stainless steel construction, (1) 18" drainboard on left, 21"H galvanized legs, gussets, plastic bullet feet, 12" deep sink bowl with bowl straps between bowls, 3 1/2" basket drain, & faucet holes on 8" centers, leak tested & crated with hardwood for shipping, NSF (Flyer NET Pricing)
This three-compartment sink with an 18" left drainboard fits a complete manual dishwashing station in an affordable package. It has an 18-gauge 304 stainless steel construction, making it suitable for light-duty use. The sink bowls each measure 18" by 18" with a 12" depth to function as dedicated washing, rinsing, and sanitizing areas. The unit is made more stable with the 21" high galvanized legs and plastic bullet feet.