Eagle Group FNP2860-3-48TR Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 115.5" W
MPN#: FNP2860-3-48TR
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Eagle Group FNP2860-3-48TR Accessories
Description
Eagle Group FNP2860-3-48TR Description
Spec-Master® FNP Series Prep Sink, three compartment, 14/304 stainless steel, coved corners, 28"W x 20"D x14"D compartments, 48"D prep area on right, with 6" slanted trough & (2) flush nozzles, 9-1⁄2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, stainless steel legs with stainless steel gussets, crossbracing & adjustable stainless steel steel bullet feet, NSF
This three-compartment sink with a 48" right-side prep area and 6" slanted trough and two flush nozzles provides everything you need for efficient and sanitary prep. Constructed with 14-gauge 304 stainless steel, you can rely on this unit to keep up with the most rigorous tasks you throw at it. Plus, the base is all stainless steel so the unit is stable under the heavy weight. You can assign a function for each of the spacious 14" deep, 28" wide, and 20" front-to-back sink bowls to operate in compliance with health codes. You won't have to worry about the splashes and spills, thanks to the 9.5" high backsplash with 1" upturn.