Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 115" W
MPN#: S14-20-3-24-SL-X
Description
Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Description
S14 Series Sink, three compartment, 115"W x 27"D, 14/304 stainless steel construction, 20" x 20" x 14" deep bowls, 24" drainboards on left & right, 8"H backsplash with 3/4" up-turn & tile edge, stainless steel front apron, 8" OC splash mount faucet holes, includes (3) 3-1/2" basket drains, stainless steel legs, side & rear crossbracing, & adjustable bullet feet, NSF (FLYER)
This three-compartment sink with 24" drainboards set on each side is a heavy-duty dishwashing station made of superior-quality 14-gauge 304 stainless steel. The 20" by 20" sink bowls with a 14" depth provide tons of room for washing, rinsing, and sanitizing wares. The 24" drainboards on the left and right offer additional space for other tasks including air-drying wares. The 8" high backsplash with 1" upturn mitigates splashes and spills so the area stays safe and dry. The commercial sink is mounted on durable stainless steel legs with side and rear crossbracing, gussets, and adjustable bullet feet for greater stability.
Options for Eagle Group S14-20-3-24-SL-X
Flyer note
Q & A
Certifications
Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Certifications
NSF
NSF
Eagle Group Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 115" W
Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Specifications
Drainboard Types Left & Right
Leg Construction Stainless Steel Legs
Drainboards with 2 Drainboards
Number of Drainboards 2
Certifications NSF, NSF
Gauge 14 Gauge, 14 Gauge
Number of Compartments 3
Material Stainless Steel
Additional Information on Eagle Group S14-20-3-24-SL-X
warrantysheet.pdf brochure.pdf caremaintenance.pdf eagle-group-s14-20-3-24l-sl-xspecsheet.pdf
Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Parts
All Eagle Group S14-20-3-24-SL-X Parts
Compare Eagle Group S14-20-3-24-SL-X to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Gauge
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to Eagle Group S14-20-3-24-SL-X
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED