Garland US Range GFE60-10CR Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: GFE60-10CR
Garland US Range GFE60-10CR Accessories
Description
Garland US Range GFE60-10CR Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60", (10) 26,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, electric pilot ignition, (1) convection oven with 3 position rack guides & (3) racks, (1) standard oven with 3 position rack guides & rack, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 336,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Options for Garland US Range GFE60-10CR
Backguard or salamander options
Oven options
Certified Performance Check
Oven location (Chef's view)
Top options
Extended warranty
Gas type
Mounting options
What is included
Voltage
Q & A
Certifications
Garland US Range GFE60-10CR Certifications
CE
CE
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range GFE60-10CR Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Garland US Range GFE60-10CR Specifications
Brand Garland US Range
Certifications CE, NSF
Width (in) 600
Height (in) 45.38
Depth (in) 34.50
Weight 600
Additional Information on Garland US Range GFE60-10CR
garland-us-range-gfe60-8g12ccspecsheet.pdf
Garland US Range GFE60-10CR Parts
All Garland US Range GFE60-10CR Parts
Compare Garland US Range GFE60-10CR to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Rating
Price
600
2 Burners
(1) 48" Griddle
Convection Oven & Cabinet Base
28,000 BTU
600
2 Burners
(1) 48" Griddle
Standard Oven
236,000 BTU
(1) 48" Griddle
Standard Oven
(1) 48" Griddle
Items Related to Garland US Range GFE60-10CR
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED