Garland US Range GFE60-6G24CC Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: GFE60-6G24CC
Garland US Range GFE60-6G24CC Accessories
Description
Garland US Range GFE60-6G24CC Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60"W, flame failure protection, electric pilot ignition, (6) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 24"W thermostatic griddle 175° - 425°F, 5/8" thick smooth steel griddle plate, (2) convection ovens, each with 3 position rack guides and 3 racks, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 268,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Options for Garland US Range GFE60-6G24CC
Backguard or salamander options
Griddle control options
Oven options
Griddle location
Certifications
Garland US Range GFE60-6G24CC Certifications
NSF
Garland US Range Garland US Range GFE60-6G24CC Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Garland US Range GFE60-6G24CC Specifications
Weight 600
Additional Information on Garland US Range GFE60-6G24CC
Garland US Range GFE60-6G24CC Parts
All Garland US Range GFE60-6G24CC Parts
Compare Garland US Range GFE60-6G24CC to Other Products
600
  • 5 1
4 Burners
(1) 36" Griddle
Convection Oven
28,000 BTU
2 Burners
(1) 48" Griddle
Cabinet Base
134,000 BTU
10 Burners
Convection Oven & Cabinet Base
9 Burners
Convection Oven & Cabinet Base
Items Related to Garland US Range GFE60-6G24CC
NAFED