Garland US Range GFE60-6G24CR Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: GFE60-6G24CR
Garland US Range GFE60-6G24CR Accessories
Description
Garland US Range GFE60-6G24CR Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60"W, flame failure protection, electric pilot ignition, (6) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 24"W thermostatic griddle 175° - 425°F, 5/8" thick smooth steel griddle plate, (1) convection oven with 3-position rack guides and (3) racks, (1) standard oven with 3-position rack guides and rack, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 268,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Options for Garland US Range GFE60-6G24CR
Backguard or salamander options
Griddle control options
Oven options
Griddle location
Certifications
Garland US Range GFE60-6G24CR Certifications
NSF
Garland US Range Garland US Range GFE60-6G24CR Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Garland US Range GFE60-6G24CR Specifications
Weight 600
Additional Information on Garland US Range GFE60-6G24CR
Garland US Range GFE60-6G24CR Parts
All Garland US Range GFE60-6G24CR Parts
Compare Garland US Range GFE60-6G24CR to Other Products
600
6 Burners
(1) 24" Charbroiler
Cabinet Base
262,000 BTU
5 Burners
(1) 24" Charbroiler
Cabinet Base
243,000 BTU
6 Burners
(1) 24" Charbroiler
5 Burners
(1) 24" Charbroiler
Items Related to Garland US Range GFE60-6G24CR
NAFED