Garland US Range GFE60-6R24CR Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: GFE60-6R24CR
Garland US Range GFE60-6R24CR Accessories
Description
Garland US Range GFE60-6R24CR Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60"W, flame failure protection, electric pilot ignition, (6) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 24"W raised griddle/broiler (on right only), with manual hi/lo valve control, (1) convection oven with 3-position rack guides and (3) racks, (1) standard oven with 3-position rack guides and rack, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 265,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Options for Garland US Range GFE60-6R24CR
What is included
  • Note: Note: Raised griddle/broilers sections are only available with Hi-Lo valve controls
  • Griddle location: Griddle on right
Certifications
Garland US Range GFE60-6R24CR Certifications
NSF
Garland US Range Garland US Range GFE60-6R24CR Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Garland US Range GFE60-6R24CR Specifications
Weight 600
Additional Information on Garland US Range GFE60-6R24CR
garland-us-range-gfe60-8g12ccspecsheet.pdf garland-us-range-gfe60-6r24crspecsheet.pdf
Garland US Range GFE60-6R24CR Parts
All Garland US Range GFE60-6R24CR Parts
Compare Garland US Range GFE60-6R24CR to Other Products
600
6 Burners
(1) 24" Griddle
Standard Oven & Cabinet Base
255,000 BTU
5 Burners
(1) 24" Griddle
Standard Oven & Cabinet Base
272,000 BTU
6 Burners
(1) 24" Griddle
Items Related to Garland US Range GFE60-6R24CR
NAFED