Garland US Range Garland/US Range UTBG24-NR24 23.63" Gas Countertop Heavy Duty Radiant Charbroiler with Manual Control - 72,000 BTU
MPN#: UTBG24-NR24
Garland US Range UTBG24-NR24 Accessories
Description
Garland US Range UTBG24-NR24 Description
Charbroiler, countertop, gas, 24" W, heavy-duty, non-adjustable cast iron grates, 21-3/16” D broiling grid, (1) variable hi/lo valve per burner, manual controls, crumb tray, reversible cast iron broiler racks in 3” W sections, stainless steel front, sides, back & 3-1/2" front rail, 4" adjustable legs, 72,000 BTU (US Range), CSA, NSF
Standard Features:
  • 4” SS adjustable legs
  • SS front, sides and back
  • SS large capacity crumb tray
  • 21-1/2” (546mm) broiling grid depth
  • One two position hi/lo valve control for each burner
  • 2-position adjustable broiler grates or fixed-position nonadjustable grates
  • SS front rail; 4” (102mm) deep overall with 3 1/2” (89mm) top work surface
  • Reversible cast iron broiler racks in 3” wide sections with 1/8” and 3/16” brand marks
  • One cast iron radiant over a 18,000 BTU stainless steel burner for every 6” of broiler width
  • 3/4” NPT gas regulator on all 24” to 60” wide models with “T” gas manifold connection for straight through rear or flush-mount gas connections
  • 1” NPT gas regulator for GTBG72-NR72 model only. Has “T” gas manifold connection for straight through or nearly flush-mount gas connections
Optional Features:
  • SS spatter-guard
  • Broiler grate cleaning tool
  • Stainless stand with solid top and holding shelves, and adjustable feet
  • Stainless stand with solid top and holding shelves, and casters, (locking front)
  • Removable wire holding shelf for spatter guards available for 24” and 36” models
  • Set of reversible cast iron broiler racks with 4 brand marks per 3” section. Brand 3/16” wide.
  • SS skirt for dais/counter surface mounting. The stainless steel skirt will reduce overall unit height by 1 3/4” (44.45mm)
  • Fajita broiling grate: 9” wide, replaces 3 standard grate sections on the left or right end of the broiler. Limit one per broiler
Specifications:
US Range gas radiant broilers are available with adjustable or non-adjustable cooking racks, in five nominal imperial widths from 24”(600mm) to 60”(1500mm) and with model UTBG72-NR72 only 72”(1800mm), 13” (330mm) high and 32” (814mm) deep. Reversible cast iron grates in 3” (76mm) wide sections overall cooking area depth 21 1/2” (546 mm). One 18,000 BTU burner with individual valve control per 6” of broiler width. Large stainless steel catch tray, stainless steel front, sides, and back.
Options for Garland US Range UTBG24-NR24
Spatterguard
Grate and cleaning tool
Fish grate
Stand or skirt
Certified Performance Check
Condiment rail
Gas type
What is included
Q & A
Videos
Garland/US Range UTBG24-NR24 23.63" Gas Countertop Heavy Duty Radiant Charbroiler with Manual Control - 72,000 BTU
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range UTBG24-NR24 Certifications
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range Garland/US Range UTBG24-NR24 23.63" Gas Countertop Heavy Duty Radiant Charbroiler with Manual Control - 72,000 BTU
Garland US Range UTBG24-NR24 Specifications
Total BTU 56000 - 104000
Installation Type Countertop
Burner Style Grates
Power Type Natural or Propane Gas
With Griddle No
Heating Source Radiant
Burner Type Variable hi/lo valve per burners
Certifications NSF, NSF
Number of Burners 4
Control Type Manual
BTU 72,000 BTU
BTU per Burner 18,000 BTU, 72000
Controls Manual
Heat Gas
Usage Heavy Duty
Additional Information on Garland US Range UTBG24-NR24
garland-us-range-utbg60-nr60specsheet.pdf garland-performance-check.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 3672
  • Free after installation performance check
  • NOTE! Backguard is required.
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Garland US Range UTBG24-NR24 Parts
All Garland US Range UTBG24-NR24 Parts
Compare Garland US Range UTBG24-NR24 to Other Products
Rating
Price
Installation Type
Usage
Heating Source
Number of Burners
Control Type
BTU
Rating
Price
Countertop
Heavy Duty
Radiant
4
Manual
72,000 BTU
Countertop
Heavy Duty
Radiant
4
Manual
72,000 BTU
Standard Duty
10
Standard Duty
Lava Rocks
2
2
1
Items Related to Garland US Range UTBG24-NR24
Commercial Tongs 883 products
Commercial Turners 503 products
Countertop Ranges 1515 products
Commercial Grills 1306 products
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED