Garland US Range Garland/US Range X60-6G24RR Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Griddle and (2) Standard Ovens - 286,000 BTU
MPN#: X60-6G24RR
Description
Garland US Range X60-6G24RR Description
Sunfire® Restaurant Range, gas, 60", 24" griddle with 5/8" thick steel plate, (6) 30,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, (2) standard ovens with 2 position rack guides with oven rack each, stainless steel front, sides, plate rail, backguard, & high shelf, 6" steel core legs, 286,000 BTU, NSF, CSASunfire® Restaurant Range, gas, 60", 24" griddle with 5/8" thick steel plate, (6) 30,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, (2) standard ovens with 2 position rack guides with oven rack each, stainless steel front, sides, plate rail, backguard, & high shelf, 6" steel core legs, 286,000 BTU, NSF, CSA
Standard Features:
  • Pressure regulator, 1" NPT
  • Stainless steel front and sides
  • Durable easy to read control knobs
  • Stainless steel 4" (102mm) plate rail
  • Large 27" (686mm) work top surface
  • Easy to clean 6" (152mm) steel core, injection molded legs
  • 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
  • Stainless steel backguard w/ removable stainless steel shelf
Standard on Applicable Models:
  • 4-1/4" (108mm) wide grease trough
  • Ergonomic split cast iron top ring grates
  • Heavy duty oven door w/ keep-cool handle
  • Oven thermostat w/ Low to 500° F (260° C)
  • Griddle plates only available on right side of range
  • Straight steel tube oven burner 33,000 Btuh/9.67 kW
  • Nickel plated oven rack with two fixed position oven rack guides
  • 5/8" (15mm) thick steel griddle plate w/manual hi/lo valve control
  • 30,000 Btuh/ 8.79 kW 2 piece cast iron "Q" style donut open burner
  • 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" style griddle burner per 12"(305mm) width of griddle
Optional Features:
  • Additional oven racks
  • Celsius temperature dials
  • 6” (152mm) swivel casters (4), with front locking
  • Low profile 9-3/8"" (238mm) backguard stainless steel front and sides
Specifications:
Gas restaurant series range with 2 standard size Sunfire ovens. 59-1/16" (1500mm) wide with a 27" (686mm) deep work top surface. Stainless steel front, sides and 4"(102mm) wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Ten robust 2 piece 30,000 Btuh/8.797 kW (Natural gas), cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. Griddle on applicable models with cast iron "H" style burners, 18,000 Btuh/5.27 kW (natural gas), in lieu of open burners. Porcelain oven bottom and door liner. Two position fixed rack guide w/one oven rack. Heavy duty oven door with "keep cool" door handle. Straight steel tube oven burner 33,000 Btuh/9.67 kW (natural gas) provides quality bake and good recovery. Oven thermostat ranges from Low to 500° F (260° C). Available with open storage base in lieu of oven on 24 inch griddle model. Gas input ratings shown for installations up to 2000 ft.,(610m) above sea level. Please specify altitudes over 2000 ft. Note: Installation clearance reductions are applicable only where local codes permit. This product is not approved for residential use. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Options for Garland US Range X60-6G24RR
Backguard options
Certified Performance Check
Extended warranty
Gas type
Mounting options
What is included
  • Note: Note: The purchase of SunFire products is not subject to rebates or allowances
Reviews
Garland US Range X60-6G24RR Reviews
4.5 out of 5
5
Lucas T (Boston, MA)
Was this helpful?
Ava M (Portland, OR)
Was this helpful?
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range X60-6G24RR Certifications
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range Garland/US Range X60-6G24RR Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Griddle and (2) Standard Ovens - 286,000 BTU
Garland US Range X60-6G24RR Specifications
BTU 30,000 BTU
Total BTU 225000 - 325000
Burner Type 30,000 BTU open burners
Number of Burners 6 - 8
Quantity of Burners 6 Burners
Range Base Style Standard Oven
Burner Style Tube
Certifications NSF, NSF
Oven Type Standard
Exterior Finish Stainless Steel Front & Sides
Base Standard Oven
Gas Type LP, NG
Heat Gas
Range Configuration (1) 24" Griddle
Additional Information on Garland US Range X60-6G24RR
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 5679
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Garland US Range X60-6G24RR Parts
All Garland US Range X60-6G24RR Parts
Compare Garland US Range X60-6G24RR to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Rating
  • 4 2
Price
6 Burners
(1) 24" Griddle
Standard Oven
30,000 BTU
60
60
600
600
Items Related to Garland US Range X60-6G24RR
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED