Imperial IR-4-RG36-P-XB Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: IR-4-RG36-P-XB
Imperial Imperial IR-4-RG36-P-XB Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Product photo not available at the moment.
Imperial IR-4-RG36-P-XB Accessories
Description
Imperial IR-4-RG36-P-XB Description
Pro Series Restaurant Range, gas, 60", (4) open burners, (1) 36" raised griddle/broiler, (1) provection oven, (1) open cabinet with bottom shelf, (1) chrome rack, 3" grease trough, removable grease can & crumb tray, stainless steel front, sides, backguard, shelf, landing ledge & kick plate, 6" legs, adjustable feet, 223,000 BTU, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Options for Imperial IR-4-RG36-P-XB
Flue backriser options
Gas safety & shut-off valves, flex hoses with disconnects
Convection oven voltage
Open burner options
CE certification
36" Griddle options
Oven options
Mounting
Gas type
What is included
  • Standard warranty: Limited one year parts and labor warranty, standard
Q & A
Certifications
Imperial IR-4-RG36-P-XB Certifications
NSF
NSF
Imperial IR-4-RG36-P-XB Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Imperial IR-4-RG36-P-XB
ownersmanual.pdf warrantysheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Why don't we show the price for this item?
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 20947
Imperial IR-4-RG36-P-XB Parts
All Imperial IR-4-RG36-P-XB Parts
Compare Imperial IR-4-RG36-P-XB to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Rating
Price
2 Burners
(1) 48" Griddle
Cabinet Base
2 Burners
(1) 48" Griddle
Cabinet Base
6 Burners
(1) 24" Griddle
Convection & Standard Oven
323,000 BTU
6 Burners
(1) 24" Griddle
Convection & Standard Oven
323,000 BTU
4 Burners
(1) 24" Griddle
Items Related to Imperial IR-4-RG36-P-XB
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED