Imperial IR-6-RG24-C Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Raised Griddle/Broiler and (1) Convection Oven & (1) Standard Oven - 297,000 BTU
MPN#: IR-6-RG24-C
Imperial IR-6-RG24-C Accessories
Description
Imperial IR-6-RG24-C Description
Pro Series Restaurant Range, gas, 60"W, (6) open burners & pilot lights, low simmer feature, cast iron grates, (1) 24" raised griddle/broiler, 3/4" polished steel plate, 3" grease trough, removable grease can & crumb tray, (1) convection oven, 1/2 HP blower motor, porcelain interior, (3) chrome racks, (1) standard oven, porcelain interior, (1) chrome rack, manual controls, stainless steel front, sides, backguard, shelf, 3-1/2"D landing ledge & kick plate, 6" legs with adjustable feet, 297,000 BTU, 87kW, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Pro Series Restaurant Range, gas, 60"W, (6) open burners & pilot lights, low simmer feature, cast iron grates, (1) 24" raised griddle/broiler, 3/4" polished steel plate, 3" grease trough, removable grease can & crumb tray, (1) convection oven, 1/2 HP blower motor, porcelain interior, (3) chrome racks, (1) standard oven, porcelain interior, (1) chrome rack, manual controls, stainless steel front, sides, backguard, shelf, 3-1/2"D landing ledge & kick plate, 6" legs with adjustable feet, 297,000 BTU, 87kW, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star, Restaurant Gas Ranges
Options for Imperial IR-6-RG24-C
12" Griddle options
Open burner options
CE certification
24" Griddle options
Certifications
Imperial IR-6-RG24-C Certifications
NSF
NSF
Imperial Imperial IR-6-RG24-C Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Raised Griddle/Broiler and (1) Convection Oven & (1) Standard Oven - 297,000 BTU
Imperial IR-6-RG24-C Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Imperial IR-6-RG24-C
ownersmanual.pdf warrantysheet.pdf middlebyfinancialflyer.pdf imperial-ir-6-g24specsheet.pdf
Reward Points
You will earn 15975
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Imperial IR-6-RG24-C Parts
All Imperial IR-6-RG24-C Parts
Compare Imperial IR-6-RG24-C to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Items Related to Imperial IR-6-RG24-C
NAFED