John Boos 42PB1618-1D18L Commercial Sink, (2) Two Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 54.19" W
MPN#: 42PB1618-1D18L
John Boos John Boos 42PB1618-1D18L Commercial Sink, (2) Two Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 54.19" W
Product photo not available at the moment.
John Boos 42PB1618-1D18L Accessories
Description
John Boos 42PB1618-1D18L Description
Pro-Bowl Sink, 2-compartment, 54-3/16"W x 23-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (2) 16"W x 18" front-to-back x 12" deep compartments, (1) 18" left drainboard, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 14/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, & adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 12" & 14" Deep Commercial Sink Bowls
  • 8" On-Center, 1" Faucet Holes in Backsplash
  • More Restaurant Equipment & Underbar Sink are available
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, Coved at 5/8" Radius
  • Standard 14ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • Bottoms of Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" Diameter Die Stamped Opening
  • Solid Stainless Steel Front Panel, Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" Turned Down Rear Lip
Construction
  • Base: Stainless Steel Bases, Standard K.D.
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, Exposed welds are polished to match adjacent surface
Material:
  • Gussets: Stainless Steel
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Stainless Steel
  • Bracing: 1-1/4" Round O.D. Stainless Steel
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 14ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos 42PB1618-1D18L
Splash options
Bowl modifications
Q & A
Certifications
John Boos 42PB1618-1D18L Certifications
NSF
NSF
John Boos 42PB1618-1D18L Specifications
Drainboard Types Left
Leg Construction Stainless Steel Legs
Number of Drainboards 1
Number of Compartments 2
Certifications NSF
Drainboards With Left-hand Drainboard
Gauge 14 Gauge
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 42PB1618-1D18L
instructions.pdf john-boos-42pb204-1d24rspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Attention!
Order before 6/1/2026 to avoid price increases!
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 3910
John Boos 42PB1618-1D18L Parts
All John Boos 42PB1618-1D18L Parts
Compare John Boos 42PB1618-1D18L to Other Products
Rating
Price
Gauge
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to John Boos 42PB1618-1D18L
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED