John Boos 42PB16184-1D24L Commercial Sink, (2) Two Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 60.19" W
MPN#: 42PB16184-1D24L
John Boos John Boos 42PB16184-1D24L Commercial Sink, (2) Two Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 60.19" W
Product photo not available at the moment.
John Boos 42PB16184-1D24L Accessories
Description
John Boos 42PB16184-1D24L Description
Pro-Bowl Sink, 2-compartment, 60-3/16"W x 23-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (2) 16"W x 18" front-to-back x 14" deep compartments, (1) 24" left drainboard, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 14/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, & adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 12" & 14" Deep Commercial Sink Bowls
  • 8" On-Center, 1" Faucet Holes in Backsplash
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" Turned Down Rear Lip
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 14ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos 42PB16184-1D24L
Certifications
John Boos 42PB16184-1D24L Certifications
NSF
NSF
John Boos 42PB16184-1D24L Specifications
Drainboard Types Left
Certifications NSF
Drainboards With Left-hand Drainboard
Gauge 14 Gauge
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 42PB16184-1D24L
Reward Points
You will earn 4676
John Boos 42PB16184-1D24L Parts
All John Boos 42PB16184-1D24L Parts
Compare John Boos 42PB16184-1D24L to Other Products
Rating
Price
Gauge
Material
Number of Drainboards
Drainboard Types
Items Related to John Boos 42PB16184-1D24L
NAFED