John Boos 43PB20-2D30 Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 123.25" W
MPN#: 43PB20-2D30
John Boos 43PB20-2D30 Accessories
Description
John Boos 43PB20-2D30 Description
Pro-Bowl Sink, 3-compartment, 123-1/4"W x 25-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (3) 20"W x 20" front-to-back x 12" deep compartments, (2) 30" left & right drainboards, 10"H boxed backsplash with 45° top and 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain opening, 14/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, adjustable bullet feet, NSF, KD
Standard Features:
  • 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 8" On-Center, 1" Faucet Holes in Backsplash
  • 12" & 14" Deep Three Compartment Sink Bowls
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, Coved at 5/8" Radius
  • Standard 14ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • Solid Stainless Steel Front Panel, Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
  • All Outside Corners of Assembly are Bullnosed to Provide Safe, Clean, and Polished Edge
  • Bottoms of Commercial Sink Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" Diameter Die Stamped Opening
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, With 2" Return to Wall at 45 Degree and 3/4" Turned Down Rear Lip
  • Note: More Restaurant Equipment, Compartment Sinks & Underbar Sinks are available.
Construction
  • Base: Stainless Steel Bases, Standard K.D.
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, Exposed welds are Polished to Match Adjacent Surface
Material
  • Gussets: Stainless Steel
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Stainless Steel
  • Bracing: 1-1/4" Round O.D. Stainless Steel
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 14ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos 43PB20-2D30
Splash options
Bowl modifications
Q & A
Certifications
John Boos 43PB20-2D30 Certifications
NSF
NSF
John Boos John Boos 43PB20-2D30 Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 123.25" W
John Boos 43PB20-2D30 Specifications
Drainboard Types Left & Right
Leg Construction Stainless Steel Legs
Drainboards with 2 Drainboards
Number of Drainboards 2
Certifications NSF
Gauge 14 Gauge
Number of Compartments 3
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 43PB20-2D30
john-boos-43pb20-2d18specsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Attention!
Order before 6/1/2026 to avoid price increases!
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 7859
John Boos 43PB20-2D30 Parts
All John Boos 43PB20-2D30 Parts
Items Related to John Boos 43PB20-2D30
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED