John Boos E3S8-2030-14T24-X Commercial Sink, (3) Three Compartment, 18 Gauge Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and with 2 Drainboards - 108" W
MPN#: E3S8-2030-14T24-X
John Boos E3S8-2030-14T24-X Accessories
Description
John Boos E3S8-2030-14T24-X Description
E-Series Sink, 3-compartment, 108"W x 35-1/2"D x 43-3/4"H overall size, (3) 20"W x 30" front-to-back x 14" deep compartments, (2) 24" left & right drainboards, 9-3/4"H boxed backsplash with 45° top and 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" diameter die-stamped drain openings, 18/300 stainless steel, galvanized legs & gussets, adjustable plastic bullet feet, NSF, (Available in Effingham)
Standard Features:
  • 18ga Stainless Steel
  • 1 1/8" Faucet Holes in Backsplash
  • Standard Stainless Steel Legs 1-5/8" Diameter
  • 12" & T14" Deep Three Compartment Sink Bowls
  • Type 300 Stainless Steel With #4 Polish, Satin Finish
  • All Corners, both Vertical and Horizontal, Coved at 3/4" Radius
  • All Outside Corners of Assembly are Bullnosed to Provide Safe, Clean, and Polished Edge
  • Full Length 9 3/4" High Boxed Backsplash, with 2" Return to Wall at 45 Degree & 1" Tile Edge
  • Bottoms of Commercial Sink Bowls Formed for Drainage to 3-1/2" Diameter Die Stamped Opening
  • Note: More Restaurant Equipment, Compartment Sinks & Underbar Sinks are available
Construction
  • Base: Galvanized Base
  • Top: Stainless Steel Sinks are TIG Welded, Exposed welds are Polished to Match Adjacent Surface
Material
  • Gussets: Galvanized Steel
  • Feet: 1" AdjustablePlastic Bullet Feet
  • Legs: 1-5/8" Round O.D. Galvanized Steel
  • Bowls & Top: 18ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos E3S8-2030-14T24-X
What is included
Q & A
Certifications
John Boos E3S8-2030-14T24-X Certifications
NSF
NSF
John Boos John Boos E3S8-2030-14T24-X Commercial Sink, (3) Three Compartment, 18 Gauge Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and with 2 Drainboards - 108" W
John Boos E3S8-2030-14T24-X Specifications
Leg Construction Galvanized Steel Legs
Drainboard Types Left & Right
Construction Stainless and Galvanized Steel
Drainboards with 2 Drainboards
Number of Drainboards 2
Certifications NSF
Number of Compartments 3
Gauge 18 Gauge
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos E3S8-2030-14T24-X
instructions.pdf john-boos-e3s8-15-14t15-xspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Attention!
Order before 6/1/2026 to avoid price increases!
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 1405
John Boos E3S8-2030-14T24-X Parts
All John Boos E3S8-2030-14T24-X Parts
Items Related to John Boos E3S8-2030-14T24-X
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED