Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Description
Marsal Pizza Ovens WF-60/MB60 STKD Description
Wave Flame Commercial Oven, gas-fired, double stacked, (WF) 36" x 54" and (MB) 36" x 60" wide cooking surface, 40,000 BTU side burner, dual independent controls, wave design brick lined chamber, front view window, stainless steel top & sides, stainless steel shelf, 270,000 BTU, cETLus, ETL Sanitation, Made in USA
Standard Features:
- Warranty: 1 year labor, 18 months parts
Construction
- Stainless steel sides
- Brick lined baking chamber
- 2” thick brick cooking surface
- Arched ceiling of the chamber is lined with refractory brick for increased heat retention
Operation
- Two thermometers for precise temperature adjustments
- Viewing window allows you to see the flame from the side burner
- Dual controls independently control the main burner and side burner temperatures
- Open 40,000 BTU side burner brings the baking chamber temperatures to over 900°F
Options & Accessories (Additional Charge)
- Autostart timer
- Set of 4 casters
- Round dome top
- Stainless steel front
- 3 piece took kit, includes brush, 7” & 10” peels