MPN#: VWRD72HC-2
Victory Refrigeration VWRD72HC-2 Accessories
Description
Victory Refrigeration VWRD72HC-2 Description
Worktop Refrigerated Counter, Powered by V-Core™, three-section, 72"W, rear mounted self-contained refrigeration, 17.88 cubic feet capacity, (2) self-closing doors, (4) epoxy coated wire shelves, (2) drawers with telescoping slides & locking mechanism (accommodates 4" or 6" deep pans - not included), full electronic control, stainless steel worktop, door, front & sides, aluminum interior, 4" high foamed in place backsplash, Santoprene gaskets with 2 year warranty, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, UL-Sanitation, cULus, UL EPH Classified
With a durable stainless steel top and 17.88 cubic feet of cold storage space, the 72" wide Victory Refrigeration VWRD72HC-2 commercial worktop refrigerator is a dual-function powerhouse where you can refrigerate and prepare perishables. This unit boasts a high-quality construction that features a combination of stainless steel and galvanized steel on the outside and aluminum on the inside.
The stainless steel top is smooth, spacious, sturdy, and very easy to clean. It has a 4" tall backsplash that keeps the surrounding space sanitary. The refrigerated base is made up of three (3) sections, two of which are cabinets with their dedicated stainless steel doors
and two (2) epoxy-coated shelves that allow you to create the desired space for bulk products. The third section consists of two (2) drawers tailored for storage of food in 4" and 6" deep pans. The doors and drawers are self-closing to give you the confidence that they are in a closed position at all times
This commercial worktop refrigerator cuts down on energy costs by only defrosting when required. Plus, with the R290 refrigerant, your operation is safer for the environment but also for your budget. The 0.20 hp compressor and other important parts of the refrigeration system are mounted on the rear. The four 6" casters with two brakes provide the convenience of transporting the unit as well as keeping it in place when used.
The Victory Refrigeration VWRD72HC-2 commercial worktop refrigerator has passed the UL-Sanitation, cULus, and UL EPH Classified standards and comes with a three-year warranty on parts and labor and a two-year warranty on the gasket. This model is used with a 115v, 60Hz, and single-phase power supply and is supplied with an 8' cord and NEMA  5-15P plug. If you want to modify the unit to better fit your operation, you may be interested in the selection of extra parts and accessories we have below.