Wolf C60SC-6B24GB Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Raised Griddle/Broiler and (1) Standard Oven & (1) Convection Oven - 268,000 BTU
MPN#: C60SC-6B24GB
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Wolf C60SC-6B24GB Accessories
Description
Wolf C60SC-6B24GB Description
Challenger XL™ Restaurant Range, 60", gas, (6) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, 24" raised griddle/broiler, (1) standard oven on left, (1) convection on right, stainless steel front, sides, back riser & high shelf, fully welded body, 6" adjustable legs, 268,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF
Standard Features:
- Fully MIG welded frame
- 6" stainless steel adjustable legs
- One year limited parts and labor warranty
- Heavy duty cool touch oven door handles
- Oven thermostat adjusts from 250°F to 500°F
- 1" rear gas connection and pressure regulator
- Extra deep pull out crumb tray with welded corners
- Two oven racks and four rack positions for each oven
- Stainless steel front, sides, backriser, lift-off high shelf
- Shrouded flash tube pilot system (one pilot per two burners)
- 24" manual griddle-broiler, 30,000 BTU/hr., 4" wide grease trough
- Six open top burners, each burner is 30,000 BTU/hr. with lift-off burner heads
- 23,000 BTU/hr. baker’s depth oven cavity, full size sheet pans (18" x 26") fit front-to-back
- Heavy duty Restaurant Gas Ranges cast grates with easy lift-off 12" x 12 1⁄2" in front and 12" x 14 1⁄2" in the rear
- Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Accessories (Packaged & Sold Separately)
- Hot tops
- Casters (set of four)
- Flanged feet (set of four)
- 10" stainless steel stub back
- Extra oven rack with rack guides
- Reinforced high shelf for mounting salamander broiler
Q & A
Certifications
Wolf C60SC-6B24GB Certifications
NSF
Wolf C60SC-6B24GB Specifications
| Certifications | NSF |
|---|
Additional Information on Wolf C60SC-6B24GB
Free Freight?
Quick Ship
Product Protection
- Please see specification sheet for installation clearance requirements
Compare Wolf C60SC-6B24GB to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Price
(1) 24" Charbroiler
Convection & Standard Oven
320,000 BTU
(1) 24" Charbroiler
Convection & Standard Oven
339,000 BTU
(1) 24" Charbroiler
(1) 24" Charbroiler
(1) 24" Charbroiler