Eagle Group 414-24-3-24R-X Commercial Sink, (3) Three Compartment, Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and With Right-hand Drainboard - 104.75" W
MPN#: 414-24-3-24R-X
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Eagle Group 414-24-3-24R-X Accessories
Description
Eagle Group 414-24-3-24R-X Description
414 Series Sink, three compartment, 104-3/4"W x 31"D, 430 stainless steel top with 304 stainless steel sink bowls, coved corners, 24" x 24" x 13-1/2" deep compartments, 24" drainboard on right, 9-1/2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, 8" OC splash mount faucet holes, 2" euro-style edge on front & sides, includes (3) 3-1/2" basket drains, galvanized legs & side crossbracing, adjustable plastic bullet feet, NSF (FLYER)
This three-compartment sink with a 24" right drainboard has everything you need to complete the dishwashing process from beginning to end. The sink bowls measure 13.5" deep, 24" wide, and 24" front-to-back to create designated work areas for washing, rinsing, and sanitizing. They are made of 304 stainless steel to protect from rust and wear-and-tear. This commercial sink has a 430 stainless steel top and galvanized legs with side crossbracing, plated gussets, and adjustable corrosion-resistant plastic bullet feet. To help keep surrounding areas dry and safe, the unit also has a 9.5" high backsplash with a 1" upturn that catches splashes and spills.