Eagle Group 414-24-3-24L-X Commercial Sink, (3) Three Compartment, Stainless Steel Construction with Galvanized Steel Legs and With Left-hand Drainboard - 104.75" W
MPN#: 414-24-3-24L-X
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Eagle Group 414-24-3-24L-X Accessories
Description
Eagle Group 414-24-3-24L-X Description
414 Series Sink, three compartment, 104-3/4"W x 31"D, 430 stainless steel top with 304 stainless steel sink bowls, coved corners, 24" x 24" x 13-1/2" deep compartments, 24" drainboard on left, 9-1/2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, 8" OC splash mount faucet holes, 2" euro-style edge on front & sides, includes (3) 3-1/2" basket drains, galvanized legs & side crossbracing, adjustable plastic bullet feet, NSF (FLYER)
This three-compartment sink with a 24" left drainboard simplifies manual dishwashing by providing dedicated spaces for washing, rinsing, sanitizing, and drying in one convenient unit. The sink bowls are 24" by 24" with a depth of 13.5" to form large work areas that can fit most wares. They are made of 304 stainless steel so they are protected from rust and wear-and-tear. The commercial sink also comes with a 430 stainless steel top and galvanized legs with side crossbracing, plated gussets, and adjustable corrosion-resistant plastic bullet feet. The 9.5" high backsplash with 1" upturn contain any liquids or food debris on the surfaces of the sink so they don't splash on the wall or slide off the back of the unit.