Eagle Group FN2048-3-36-14/3 Commercial Sink, (3) Three Compartment, 14 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 126" W
MPN#: FN2048-3-36-14/3
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Eagle Group FN2048-3-36-14/3 Accessories
Description
Eagle Group FN2048-3-36-14/3 Description
Spec-MasterĀ® FN Series Sink, three compartment, 126"W x 27"D, 14/304 stainless steel top, coved corners, 16" wide x 20" front-to-back x 14" deep compartments, 36" drainboards on left & right, 9-1/2"H backsplash with 1" upturn & tile edge, 8" OC splash mount faucet holes, rolled edges on front & sides, includes 3-1/2" basket drains, stainless steel crossbracing on all sides, stainless steel legs & adjustable bullet feet, NSF
This three-compartment sink has a 14-gauge 304 stainless steel top and all-stainless steel legs and crossbracing that offer outstanding durability you can count on day-to-day. Speed up the washing, rinsing, and sanitizing process with the 14" deep, 16" wide, 20" front-to-back sink bowls. You won't have to worry about splashes or spills with the 9.5" high backsplash and 1" upturn keeping liquids and food debris on the surface of the sink.