Garland US Range G60-6R24CC Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: G60-6R24CC
Garland US Range G60-6R24CC Accessories
Description
Garland US Range G60-6R24CC Description
G Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60", (6) 33,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, 24" raised griddle/broiler (standard on right), (2) convection ovens with 3 position rack guides, (3) oven racks, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 307,000 BTU, NSF, CSA, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (Garland)
Options for Garland US Range G60-6R24CC
Hot top option
Backguards, salamander or cheesemelter
Oven options
Certified Performance Check
Convection oven voltage
Extended warranty
Gas type
Mounting options
What is included
  • Note: Note: Raised griddle/broilers sections are only available with Hi-Lo valve controls
  • Griddle location: Griddle on right
Q & A
Certifications
Garland US Range G60-6R24CC Certifications
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range G60-6R24CC Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Garland US Range G60-6R24CC Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Garland US Range G60-6R24CC
Garland US Range G60-6R24CC Parts
All Garland US Range G60-6R24CC Parts
Compare Garland US Range G60-6R24CC to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Items Related to Garland US Range G60-6R24CC
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED