Garland US Range Garland/US Range GFE24-2G12L Restaurant Gas Range, 24" W with 2 Burners (1) 12" Griddle and Space Saver Oven - 102,000 BTU
MPN#: GFE24-2G12L
Garland US Range GFE24-2G12L Accessories
Description
Garland US Range GFE24-2G12L Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 24"W, flame failure protection, electric pilot ignition, (2) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 12"W thermostatic griddle 175° - 425°F, 5/8" thick smooth steel griddle plate, (1) space saver oven, 3 position rack guides, (1) oven rack, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 102,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 24", (2) 26,000 BTU open burners, (1) 12" griddle, 5/8" smooth steel plate, cast iron top & ring grates, electric pilot ignition, snap action controls, space saver oven, 3 position rack guides, (1) oven rack, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 102,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Standard Features:
  • Gas regulator
  • Stainless steel front and sides
  • Large easy-to-use control knobs
  • 6" (152mm) adj. stainless steel legs
  • Flame failure protection: all burners
  • Stainless steel 5" (127mm) plate rail
  • Large 27" (686mm) work top surface
  • Stainless steel low profile back guard
  • 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
  • Spark ignition on all concealed burners (open top burners manual ignition)
Standard on Applicable Models:
  • 4 1/4" (108mm) wide grease trough
  • Ergonomic split cast iron ring grates
  • Strong, keep-cool oven door handle
  • Space saver oven w/porcelain interior
  • 32,000 Btuh/9.38 kW cast iron "H" style oven burner
  • Snap action modulating oven thermostat low to 500° F (260°C)
  • Nickel plated oven rack and 3-position removable oven rack guide
  • 26,000 Btuh/7.61 kW 2 piece cast iron Starfire-Pro open top burner
  • Modular top models (suffix "T") with 4” (102mm) adjustable metal legs
  • 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron style griddle burner per 12" (305mm) width of griddle
  • Electric spark ignition on all burners, requiring single phase 115V 60Hz or 240V 50Hz (specify) prefix GFE models
  • 5/8" (15mm) thick steel griddle plate with snap action modulating griddle control 175° to 425° F ( 79° to 218°C), 23” (584mm) working depth surface, on right; optional on left
Optional Features:
  • Additional oven racks
  • Flanged deck mount legs
  • Celsius temperature dials
  • 6” (152mm) leveling swivel casters (4), w/ front locking
  • Stainless steel backguard, with removable stainless shelf
  • 12" (305mm) plate hot top in lieu of two open burners, manual valve controlled w/ 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" style burner standard on left side
Specifications:
Gas restaurant series range with space saver oven. 23 5/8" (600mm) wide and 27" (686mm) deep work top surfaces. Total flame failure protection on all burners. Stainless steel front, sides and 5" (127mm) wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Four Starfire-Pro 2 piece, 26.000 Btuh/7.61 kW, cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. Griddle or optional hot top with cast iron "H" style burners. Porcelain oven interior with ribbed oven bottom and door. "Keep cool" oven door handle. Heavy cast iron "H" 32,000 Btuh/ 9.38kW (natural gas) oven burner controlled by even bake, fast recovery snap action modulating oven thermostat. Modular top available in lieu of oven base model. Electrical Supply: GF models with 115V 60 Hz 1 phase, 0.1 amps; 6 ft. (1.8m) power cord with NEMA 5-15P plug. Power cord not supplied with 240V 50 Hz 1 phase 0.05 amps models. Gas input ratings shown for installations up to 2000 ft. (610m) above sea level. Please specify altitudes over 2000 ft. This product is not approved for residential use. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Options for Garland US Range GFE24-2G12L
Backguard and shelf options
Griddle control options
Oven options
Griddle location
Certified Performance Check
Electronic ignition voltage
Top options
Extended warranty
Gas type
Mounting options
What is included
Q & A
Videos
Garland/US Range GFE24-2G12L Restaurant Gas Range, 24" W with 2 Burners (1) 12" Griddle and Space Saver Oven - 102,000 BTU
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range GFE24-2G12L Certifications
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range Garland/US Range GFE24-2G12L Restaurant Gas Range, 24" W with 2 Burners (1) 12" Griddle and Space Saver Oven - 102,000 BTU
Garland US Range GFE24-2G12L Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Garland US Range GFE24-2G12L
garland-us-range-gfe24-2g12lspecsheet.pdf brochure.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 8013
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Garland US Range GFE24-2G12L Parts
All Garland US Range GFE24-2G12L Parts
Compare Garland US Range GFE24-2G12L to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Base Style
Range Configuration
BTU
Items Related to Garland US Range GFE24-2G12L
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED